Український державний університет науки і технологій, Дніпро
UKR: Бакалаврська робота виконана на 104 сторінках, містить 17 рисунків, 3 таблиці та 22 використані джерела. При виконанні бакалаврської роботи було розроблено нову комбіновану нечітку реляційну математичну модель недетермінованих процесів з нерівномірним кроком спостережень, а також алгоритми операторів аналізу і прогнозування рівнів показників, що дозволяє моделювати та прогнозувати процеси зі змінними інтервалами. В роботі створене програмне забезпечення для дослідження процесів зазначеної категорії. Результати дипломної роботи становлять розвиток математичних моделей та програмного інструментарію, призначених для моделювання числових послідовностей даних з нерівномірним кроком спостережень, сприяють підвищенню точності результатів аналізу та ефективності комп’ютерних технологій моделювання недетермінованих процесів. Мета роботи полягала у розвитку нечітких моделей недетермінованих часових послідовностей з нерівномірним кроком спостережень шляхом формування нових комбінованих математичних моделей, які відрізняються використанням двох (кількох) узгоджених часових послідовностей даних, а також у розробці програмного забезпечення, призначеного для реалізації комбінованих нечітких реляційних моделей процесів з нерівномірним кроком спостережень. Для досягнення мети, розв'язання та опрацювання задач розробки були застосовані методи математичного моделювання та нечітких множин, методи Fuzzy Time Series першого та вищих порядків, а також методи програмної інженерії щодо формування вимог, проєктування та розробки програмного забезпечення.
ENG: The bachelor’s thesis is performed on 104 pages, contains 17 figures, 3 tables and 22 sources used. In the bachelor’s thesis, a new combined fuzzy relational mathematical model of non-deterministic processes with uneven observation intervals was developed, as well as algorithms for operators for analyzing and forecasting indicator levels, which allows modeling and forecasting processes with variable intervals. In this work, software was created to study processes of this category. The results of the thesis are the development of mathematical models and software tools designed to model numerical data sequences with uneven observation steps, contribute to improving the accuracy of analysis results and the efficiency of computer technologies for modeling non-deterministic processes. The aim of the work was to develop fuzzy models of non-deterministic time sequences with uneven observation steps by forming new combined mathematical models that differ in the use of two (several) coordinated time sequences of data, as well as to develop software designed to implement combined fuzzy relational models of processes with uneven observation steps. To achieve the goal, solve and process the development tasks, we used methods of mathematical modeling and fuzzy sets, Fuzzy Time Series methods of the first and higher orders, as well as software engineering methods for forming requirements, designing and developing software.
недетерміновані процеси, нерівномірний інтервал спостережень, нечіткі реляційні моделі, комбіновані моделі нечітких послідовностей, програмне забезпечення, числові експерименти, non-deterministic processes, uneven interval of observations, fuzzy relational models, combined models of fuzzy sequences, software, numerical experiments, ВКР, КІТ
Попов І. Ю. Розробка алгоритмів і програмного забезпечення для моделювання числових послідовностей даних з нерівномірним кроком : дипломна робота на здобуття кваліфікаційного ступеня бакалавра : спец. 121 – Інженерія програмного забезпечення / наук. керівник В. В. Скалозуб ; Укр. держ. ун-т науки і технологій. Дніпро, 2023. 104 с.