OER: Інформаційна підтримка освіти і науки в кризовий час

Ukrainian State University of Science and Technologies, Dnipro
UKR: Університети України вже майже 5 років перебувають в складних умовах невизначеності (пандемія COVID-2019 та російсько-українська війна як криза найвищого рівня) і переходу на дистанційну форму навчання. За цей час вони сформували певну концепцію: - Усвідомлення, що готовність до змін – це і візія, і ключова цінність ЗВО; - Зосередження на рішеннях, а не на проблемах Розвиток інформаційних технологій і перехід на дистанційну, онлайн чи змішану форми навчання потребують інформаційних ресурсів і послуг в цифровому форматі. Серед викликів для університетських спільнот: мотивація науково-педагогічних працівників; відсутність фінансування; подолання тривалого системного лінгвоциду української мови в підручниках для ЗВО; відсутність у комерційних видавців моделей роботи з електронними підручниками для бібліотек ЗВО України тощо. Авторка фокусувалась на питаннях: - OER – світові реалії і міфи; - чому саме зараз OER у фокусі, в т. ч. відкриті підручники?; - пілотні проєкти OER в Україні; - чи можливе стимулювання викладачів, бібліотекарів, інших причетних до створення OER та його збереження й поширення?; - чи є можливим формування в Україні екосистеми OER? Тощо. Ліцензовано за ліцензією Creative Commons Attribution (CC BY-NC-SA 4.0).
ENG: For almost 5 years now, Ukrainian universities have been in difficult conditions of uncertainty (the COVID-2019 pandemic and the Russian-Ukrainian war as a high-level crisis) and transition to distance learning. During this time, they have formed a certain concept: - Awareness that readiness for change is both a vision and a core value of the HEI; - Focusing on solutions rather than problems The development of information technologies and the transition to distance, online or blended learning require information resources and services in digital format. Challenges for university communities include: motivation of academic staff; lack of funding; overcoming the long-lasting systemic linguistic destruction of the Ukrainian language in textbooks for higher education institutions; lack of models of working with electronic textbooks for Ukrainian university libraries by commercial publishers, etc. The author focused on the following issues: - OER - global realities and myths; - why is OER in focus right now, including open textbooks? - OER pilot projects in Ukraine; - is it possible to stimulate teachers, librarians, and others involved in the creation of OER and its preservation and dissemination? - is it possible to create an OER ecosystem in Ukraine? Licensed under a Creative Commons Attribution License (CC BY-NC-SA 4.0).
T. Колесникова: ORCID 0000-0002-4603-4375
Ліцензія Creative Commons «Attribution-NonCommercial-ShareAlike» («Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах») 4.0 Міжнародна
відкриті освітні ресурси (OER), університети України, інформаційна підтримка, відкрита наука, переваги відкритої освіти, бібліотеки університетів, відкриті підручники, бібліотека УДУНТ, пілотні проєкти з OER в Україні, ліцензія CC BY-NC-SA 4.0 , universities of Ukraine, information support, open science, benefits of open education, university libraries, open textbooks, USUST library, pilot projects on OER in Ukraine, license CC BY-NC-SA 4.0 , open educational resources (OER), НБ
Колесникова Т. О. OER: Інформаційна підтримка освіти і науки в кризовий час : [презентація]. Відкриті знання в університетах України: відкриті освітні ресурси : цикл вебінарів для спільнот закладів вищої освіти України, (Дніпро, 23 листоп. 2023 р.). Український державний університет науки і технологій, Секція універ. б-к Укр. бібл. асоц. Дніпро, 2023.