ДП "Український інститут промислової власності", м. Київ
UK: Винахід належить до способів визначення міцнісних властивостей матеріалів, а саме - до визначення модуля пружності матеріалу з кристалічною структурою в різних кристалографічних напрямках, і може використовуватися для визначення і прогнозування їх механічних властивостей. Спосіб визначення модуля пружності матеріалу з кристалічною структурою у різних кристалографічних напрямках полягає у вимірі періоду кристалічної решітки і обчислення модуля пружності для різних кристалографічних напрямів за формулою, що пов′язує енергію зв'язку атомів в заданому кристалографічному напрямі, період кристалічної решітки та константу, залежна від типу кристалічної решітки. Технічним результатом є зниження трудомісткості, можливість прогнозування механічних властивостей матеріалу з урахуванням анізотропії властивостей, підвищення точності визначення модуля пружності (модуля Юнга) в різних кристалографічних напрямках і спрощення способу його визначення.
RU: Изобретение относится к способам определения прочностных свойств материалов, а именно - к определению модуля упругости материала с кристаллической структурой в разных кристаллографических направлениях, и может использоваться для определения и прогнозирования их механических свойств. Способ определения модуля упругости материала с кристаллической структурой в разных кристаллографических направлениях заключается в измерении периода кристаллической решетки и вычислении модуля упругости для разных кристаллографических направлений по формуле, которая связывает энергию связи атомов в заданном кристаллографическом направлении, период кристаллической решетки и константу, зависящую от типа кристаллической решетки. Техническим результатом являются снижение трудоемкости, возможность прогнозирования механических свойств материала с учетом анизотропии свойств, повышение точности определения модуля упругости (модуля Юнга) в разных кристаллографических направлениях и упрощение способа его определения.
EN: The invention relates to methods of determination of strength properties of materials, in particular to determination of the module of elasticity of material with crystalline structure in different crystallographic directions, and can be used for determination and prediction of mechanical properties of those. A method for the determination of the module of elasticity of material with crystalline structure in different crystallographic directions consists in measurement of the period of crystalline structure and calculation of the module of elasticity for different crystallographic directions by formula relating the binding energy of atoms in given crystallographic direction, period of the lattice and the constant depending on the type of the lattice. The technical result is in decrease of labor consumption, possibility of prediction of mechanical properties of material with account of anisotropy of properties, increase of accuracy of determination of the elasticity modulus (Young modulus) in different crystallographic directions and simplification of the method of its determination.
В. Заблудовський: ORCID 0000-0001-9930-2356; Е. Штапенко: ORCID 0000-0001-7046-3578; Є. Воронков: ORCID 0000-0003-4908-7496; В. Дудкіна: ORCID 0000-0001-6695-9810
МПК G01N 3/00, модуль пружності матеріалу, кристалографічні напрямки, механічні властивості, патент, КФ
Спосіб визначення модуля пружності матеріалу з кристалічною структурою у різних кристалографічних напрямках: пат. 104986 Україна: МПК G01N 3/00. № u201206490; заявл. 29.05.2012; опубл. 25.03.2014, Бюл. № 6. 4 с.