Стратегічні альтернативи та вартісні показники управління чисельністю персоналу

Хмельницький національний університет, Україна
UKR: Мета. Головною метою роботи є аналіз існуючих методик оцінювання ефективності використання персоналу підприємств, а також забезпечення підприємства кадрами у необхідній чисельності відповідного професійно-кваліфікаційного складу. Методика. Наведено та охарактеризовано основні стратегії управління чисельністю та забезпечення підприємства кадрами (реактивна, проактивна та стратегія універсалізації). Наведено переваги та недоліки стратегічних альтернатив. Результати. Рішення про вибір тієї чи іншої стратегічної альтернативи має базуватись на результатах ретельного аналізу вигід і втрат, порівнянні вартісних показників формування резерву або настання дефіциту персоналу. При використанні реактивної стратегії виникає ризик простою робочого місця в разі несвоєчасного заміщення вакансії, практичний підхід до управління чисельністю потребує додаткових витрат на утримання персоналу, який є недовантаженим, стратегія універсалізації передбачає витрачання коштів на навчання персоналу, що пов’язано з витратами на розробку програм професійного навчання, відрив працівників від виконання основних функцій на період такого навчання. Наукова новизна. Удосконалено методичні підходи оцінки вартості прийому персоналу та плинності кадрів. Практична значимість. Запропонована методика оцінки вартості прийому персоналу та плинності кадрів може бути використана підприємствами та банками, оскільки дає змогу оцінити витрати на прийом та адаптацію персоналу, визначити економічність заходів щодо утримання працівників, підвищення заробітної плати тощо.
ENG: Purpose. The main purpose of the work is to analyze the existing methods of assessing the effectiveness of the use of personnel of enterprises, as well as providing the enterprise with the necessary number of staff of the relevant professional qualification staff. Methodology. The basic strategies of number management and staffing of the enterprise (reactive, proactive and universalization strategy) are given and characterized. The advantages and disadvantages of strategic alternatives are presented. Findings. The decision to choose one or another strategic alternative should be based on the results of a careful analysis of benefits and losses, a comparison of cost indicators of reserve formation or the onset of staff shortages. When using a reactive strategy there is a risk of downtime in case of untimely replacement of the vacancy, a practical approach to managing the number requires additional costs for staff, which is underutilized, the strategy of universalization involves spending on staff training, associated with the cost of developing professional programs. training, separation of employees from the performance of basic functions for the period of such training. Originality. Methodological approaches to assessing the efficiency of waste processing enterprises, which take into account all aspects of their activities, have been improved. Practical value. The proposed method of estimating the cost of hiring staff and staff turnover can be used by enterprises and banks, as it allows you to estimate the cost of hiring and adapting staff, determine the cost-effectiveness of measures to retain employees, increase wages, etc.
Т. Семенова: ORCID 0000-0002-4749-9473
персонал, професія, стратегія, управління, стратегічні альтернативи, personnel, profession, strategy, management, strategic alternatives, КЕП
Федоров Д. В., Семенова Т. В. Стратегічні альтернативи та вартісні показники управління чисельністю персоналу. Фінансові аспекти розвитку економіки України: теорія, методологія, практика : зб. наук. праць здобувачів вищої освіти і молодих учених. Хмельницький : ХНУ, 2021. С. 178–180. URL: https://fbs.khnu.km.ua/fs/5/2-51.pdf (дата звернення: 04.07.2002).