Український державний університет науки і технологій (Дніпровський національний університет залізничного транспорту імені академіка В. Лазаряна)
UKR: Метою дослідження є підвищення ефективності функціонування «механізму» національної економіки та в інформуванні наукової економічної громадськості про можливі альтернативні «механізми» її функціонування. Методика полягає у використанні системного та філософсько-гуманістичного підходів, логіко-чуттєвого сприйняття дійсності, методу агрегування, а також застосування аналогій, запозичених у природи та у замкнутих технічних процесів, які вже побудовані та успішно функціонують на підставі універсальних законів збереження. При імітаційному моделюванні даної економічної моделі використано методологію теорії кусково-лінійних агрегатів. Результати. Показано, як направлятимуться товарно-грошові потоки в умовах функціонування моделі високоефективної національної економіки. Доводиться, що внутрішній валовий продукт має відповідати купівельній спроможності населення. При новій моделі відсутні всі протиріччя, притаманні сучасній економіці та передусім кризові явища. Наукова новизна полягає в тому, що вперше прийняті зовсім відмінні від існуючої економічної моделі науково обґрунтовані принципи та правила функціонування. Наприклад, відсутня така економічна категорія як «прибуток», ціна товару визначається за іншими принципами, запропонована нова і дуже проста система оподаткування, кількість грошей у системі постійна і не збільшується. Набув подальшого розвитку понятійно-термінологічний апарат, що дозволяє сформувати відповідні теоретико-методологічні основи системи високоефективного функціонування національної економіки. Практична значимість. Перехід на запропоновану макроекономічну модель в Україні дозволить дати річний економічний ефект щонайменше один трильйон гривень, бюджетні надходження збільшаться приблизно на чотириста мільйонів гривень.
ENG: The purpose of the research is to increase the effectiveness of the functioning of the "mechanism" of the national economy and to inform the scientific and economic public about possible alternative "mechanisms" of its functioning. The methodology consists in the use of a systemic approach, the method of aggregation, as well as the use of analogies borrowed from nature and from closed technical processes that have already been built and are successfully functioning on the basis of universal conservation laws. In the simulation modeling of this economic model, the methodology of the theory of piecewise linear aggregates was used. The results. It is shown how commodity and money flows will be directed in the conditions of functioning of the model of a highly efficient national economy. It is proven that the gross domestic product must correspond to the purchasing power of the population. At the same time, all the contradictions inherent in the modern economy and, above all, crisis phenomena are absent. The scientific novelty lies in the fact that for the first time scientifically based principles and rules of functioning, completely different from the existing economic model, have been adopted. For example, there is no such economic category as "profit", the price of goods is determined according to other principles, a new and very simple taxation system is proposed, the amount of money in the system is constantly and does not increase. The conceptual and terminological apparatus, which allows to form the appropriate theoretical and methodological foundations of the system of highly efficient functioning of the national economy, has gained further development. Practical significance of the research. The transition to the proposed macroeconomic model in Ukraine will provide an annual economic effect of at least one trillion hryvnias, and budget revenues will increase by approximately four hundred million hryvnias.
В. Мямлін: ORCID 0000-0002-8008-9097
економіка, макроекономіка, альтернативна модель економіки, товарно-грошові потоки, високоефективна економіка, національна економіка, модель економіки, агрегування, economy, macroeconomics, an alternative model of the economy, commodity and cash flows, highly efficient economy, National economy, economy model, aggregation, КВВГ
Мямлін В. В. Товарно-грошові потоки та макроекономічна рівновага в умовах моделі високоефективної національної економіки. Review of Transport Economics and Management. 2023. Вип. 9(25). С. 42–49. DOI: https://doi.org/10.15802/rtem2023/280728.