Громадська наукова організація «Всеукраїнська асамблея докторів наук з державного управління»
UKR: Внаслідок повномасштабної агресії рф проти України мільйони людей були вимушені залишити свої домівки, перемістившись в межах країни або ж виїхавши за кордон. Зміна місця і умов проживання, втрати і стан невизначеності роблять вимушених переселенців соціальною категорією, вразливою щодо ризиків опинитися в складних життєвих обставинах (СЖО) а, отже, потребуючою соціальних послуг, психологічної підтримки, юридичного супроводу задля упередження, подолання або мінімізації наслідків СЖО. Для визначення потреб внутрішньо переміщених осіб (ВПО) в соціальних послугах здійснюється оцінка потреб – процес систематичного збору та аналізу інформації від осіб та / або сімей у громаді про їхні потреби або про невідповідності між їхньою поточною життєвою ситуацією та очікуваннями чи побажаннями [1, с.61]. Одним з інструментів оцінки потреб внутрішньо переміщених осіб, що тимчасово перебувають в приймаючих громадах або інтегруються з перспективою тривалішого чи постійного проживання в них, є опитувальні методи – роздаткове анкетування, онлайн-опитування, експертні оцінки, фокусовані групові та глибинні інтерв’ю. Визначення потреб вимушених переселенців в послугах психологічного і медичного характеру передбачатиме також використання психодіагностичного інструментарію. Суб’єктом оцінки потреб ВПО виступає уповноважений орган (відділ / департамент соціального захисту населення виконавчого комітету міської або селищної ради) або інститут громадянського суспільства, якому ці повноваження було делеговано [2, с. 24]. Вчасна, всебічна і об’єктивна оцінка потреб забезпечуватиме їх якомога більш повне та адекватне задоволення і, таким чином, мінімізацію або недопущення можливих негативних наслідків вимушеного переміщення.
ENG: As a result of the russian federation's full-scale aggression against Ukraine, millions of people were forced to leave their homes, moving within the country or going abroad. Change of place and living conditions, losses and a state of uncertainty make forced migrants a social category vulnerable to the risks of finding themselves in difficult life circumstances (DLC) and, therefore, in need of social services, psychological support, and legal support for DLC prevention, overcoming or minimizing. To determine the needs of internally displaced persons (IDP) in social services, a needs assessment is carried out - a process of systematic receiving and analyzing of information from individuals and / or families in the community on their needs or on discrepancies between their current life situation and expectations or wishes [1, p. 61]. One of the tools for assessing the needs of internally displaced persons temporarily staying in host communities or integrating with the prospect of longer or permanent residence in them, are survey methods – questionnaires, online surveys, expert assessments, focused group and in-depth interviews. Identification of needs of forced migrants in psychological and medical services also involves the use of psychodiagnostic tools. The subject of assessment of IDP needs is an authorized body (department of social protection of the population of the executive committee of the city or village council) or a civil society institute to which these powers have been delegated [2, p. 24]. A timely and comprehensive assessment of needs will ensure their full and adequate satisfaction and, thus, minimize or prevent the possible negative consequences of forced displacement.
Ю. Борисова: ORCID 0000-0001-9623-612X; О. Літвінов: ORCID 0000-0002-7030-4355
внутрішньо переміщені особи, оцінка потреб, соціальні послуги, об’єднані територіальні громади, складні життєві обставини, опитувальні методи, internally displaced persons, needs assessment, social services, united territorial communities, difficult life circumstances, survey methods, КЕМ
Борисова Ю. В., Літвінов О. В. Оцінка потреб внутрішньо переміщених осіб: досвід об’єднаних територіальних громад Дніпропетровського регіону. Наукові перспективи. 2023. № 4. С. 514–526. DOI: 10.52058/2708-7530-2023-4(34)-514-526.