Multi-Component Nitrated Ion-Plasma Ni-Cr Coating

Oles Honchar Dnipro National University, Dnipro
ENG: Method for ion-plasma deposition is applied for covering of heat-resistant Ni-Cr alloy XH78T. Coating deposition is performed under nitrogen gas atmosphere at the pressure from 3×10-5 to 1×10-2 Torr. The nitrogen content in the coating is reached up to 2,7 %. Nitrated coatings with a thickness of 184-222 μm is obtained without embrittlement and with a uniform distribution of microhardness. The effect of the nitrogen pressure in a vacuum chamber on the structure of the coatings, which changes from homogeneous to columnar with conical crystallites, is presented. Nitration increases microhardness of the coatings from 3669 to 7575 HV, the wear resistance of the coatings increases by 6-8 times. The received coatings can be used to increase the durability of metallurgical equipment parts.
UKR: Використано метод іонно-плазмового напилення для отримання жароміцного покриття Ni-Cr сплаву ХН78Т. Осадження покриття проводять у атмосфері газоподібного азоту при тиску від 3×10-5 до 1×10-2 торр. Вміст азоту у покритті досягає 2,7%. Азотовані покриття товщиною 184-222 мкм виходять без хрущення і з рівномірним розподілом мікротвердості. Подано вплив тиску азоту у вакуумній камері на структуру покриттів, що змінюється від однорідної до стовпчастої з конічними кристаллітами. Азотування підвищує мікротвердість покриттів з 3669 до 7575 HV, зносостійкість покриттів збільшується у 6-8 разів. Отримані покриття можуть бути використані підвищення довговічності деталей металургійного устаткування.
RUS: Использован метод ионно-плазменного напыления для получения жаропрочного покрытия Ni-Cr сплава ХН78Т. Осаждение покрытия проводят в атмосфере газообразного азота при давлении от 3×10-5 до 1×10-2 торр. Содержание азота в покрытии достигает 2,7 %. Азотированные покрытия толщиной 184-222 мкм получаются без охрупчивания и с равномерным распределением микротвердости. Представлено влияние давления азота в вакуумной камере на структуру покрытий, меняющуюся от однородной до столбчатой с коническими кристаллитами. Азотирование повышает микротвердость покрытий с 3669 до 7575 HV, износостойкость покрытий увеличивается в 6-8 раз. Полученные покрытия могут быть использованы для повышения долговечности деталей металлургического оборудования.
V. Kraieva: ORCID 0000-0002-9350-5408
coating, nichrome, nitration, microhardness, wear resistance, покриття, ніхром, азотування, мікротвердість, зносостійкість, покрытие, нихром, азотирование, микротвердость, износостойкость, КФ
NadtokaV., Kraiev M., Borisenko A., Kraieva V. Multi-Component Nitrated Ion-Plasma Ni-Cr Coating. Journal of physics and electronics. 2021. Vol. 29 № 1. P. 61–64. DOI: 10.15421/332108.