Study of Rheological Properties of Modified Concrete Mixtures at Vibration

Trans Tech Publications LTD, Switzerland
EN: Abstract: Study of rheological properties of concrete mixtures based on modified cement systems in order to determine process parameters. Methodology. To study structural-mechanical properties of modified concrete mixtures of different consistency at their horizontal vibrating displacement an oscillatory viscometer was designed. Results. The optimization of the process of vibration displacement of concrete mixtures with the specification of parameters of vibration impacts taking into account structural-mechanical properties of the mixture is performed. It has been established that the viscosity of the modified cement system of the concrete mixture is a variable quantity, which depends on the parameters of the vibration impacts. Scientific novelty. The mechanism of interaction of the modified concrete mixture with the form and the table vibrator during its vibration compaction is determined. On the basis of this, a model of concrete laying process control is proposed, that allows to predict the ability to form a dense concrete structure. Practical significance. Disclosed physical nature of the process of vibrating displacement of modified concrete mixtures using the principles of physical-chemical mechanics of concrete allows reasonably choose the best options for vibration impacts.
UK: Анотація Вивчення реологічних властивостей бетонних сумішей на основі модифікованих цементних систем з метою визначення параметрів процесу. Методологія. Для дослідження структурно-механічних властивостей модифікованих бетонних сумішей різної консистенції при їх горизонтальному коливальному зміщенні був розроблений коливальний вискозиметр. Результати. Проведена оптимізація процесу вібропереміщень бетонних сумішей із завданням параметрів вібраційних впливів з урахуванням структурно-механічних властивостей суміші. Встановлено, що в'язкість модифікованої цементної системи бетонної суміші є змінною величиною, яка залежить від параметрів вібраційних впливів. Наукова новизна. Визначено механізм взаємодії модифікованої бетонної суміші з формою і настільним вібратором при його віброущільненням. На підставі цього запропоновано модель управління процесом укладання бетону, що дозволяє прогнозувати можливість формування щільної бетонної конструкції. Практичне значення. Розкрита фізична сутність процесу вібраційного витіснення модифікованих бетонних сумішей з використанням принципів фізико-хімічної механіки бетону дозволяє обґрунтовано вибирати оптимальні варіанти вібраційних впливів.
RU: Анотация Изучение реологических свойств бетонных смесей на основе модифицированных цементных систем с целью определения параметров процесса. Методология. Для исследования структурно-механических свойств модифицированных бетонных смесей различной консистенции при их горизонтальном колебательном смещении был разработан колебательный вискозиметр. Результаты. Проведена оптимизация процесса виброперемещений бетонных смесей с заданием параметров вибрационных воздействий с учетом структурно-механических свойств смеси. Установлено, что вязкость модифицированной цементной системы бетонной смеси является переменной величиной, которая зависит от параметров вибрационных воздействий. Научная новизна. Определен механизм взаимодействия модифицированной бетонной смеси с формой и настольным вибратором при его виброуплотнении. На основании этого предложена модель управления процессом укладки бетона, позволяющая прогнозировать возможность формирования плотной бетонной конструкции. Практическое значение. Раскрытая физическая сущность процесса вибрационного вытеснения модифицированных бетонных смесей с использованием принципов физико-химической механики бетона позволяет обоснованно выбирать оптимальные варианты вибрационных воздействий.
O. Pshinko: ORCID 0000-0002-1598-2970, О. Hromova: ORCID 0000-0002-5149-4165, D. Rudenko: ORCID 0000-0003-0827-042X
modified concrete mixture, rheology, thixotropy, viscosity, модифікована бетонна суміш, реологія, тиксотропія, в'язкість, модифицированная бетонная смесь, реология, тиксотропия, вязкость, КГ, КУПББМ
Pshinko, O. Study of Rheological Properties of Modified Concrete Mixtures at Vibration / Oleksandr Pshinko, Olena Hromova, Dmytro Rudenko // Material Science Forum. – 2019. – Vol. 968. – P. 96–106. – DOI: 10.4028/www.scientific.net/MSF.968.96. Fragment text.