Український державний університет науки і технологій, Дніпро
UKR: Мета. За основну мету цієї роботи автори ставлять вирішення завдання проєктування поздовжнього профілю за умови раціонального розподілу об’ємів земляних робіт та зменшення ширини смуги відведення земель під час проєктування автомобільної дороги на місцевості в ув’язці її з ландшафтом. Методика. Дослідження побудовано відповідно до вимог ДБН В.2.3–4:2015 щодо необхідності дотримання принципів ландшафтного проєктування і використання раціональних поєднань елементів плану та поздовжнього профілю для забезпечення плавності автомобільної дороги, а також її взаємозв’язку з навколишнім середовищем для зменшення руйнування та збереження в кожному конкретному випадку наявного ландшафту. Результати. У роботі розглянуто два варіанти проведення проєктної лінії щодо лінії землі: у першому варіанті проєктну лінію нанесено виходячи з умови приблизної рівності об’ємів виїмок і насипів, у другому – за умови проєктування поздовжнього профілю максимально допустимими похилами для зменшення величини робочих відміток. Проведені дослідження підтверджують, що проєктування поздовжнього профілю максимальними ухилами призводить до зниження робочих відміток насипів та виїмок. Це, у свою чергу, спричинило зменшення ширини смуги відведення для автомобільної дороги. У разі збалансованого розподілу об’ємів насипів та виїмок ширина смуги відведення збільшилась в 1,6 раза. Однак завдяки використанню ґрунту з виїмок для відсипання насипів (так зване поздовжнє возіння) вдалося скоротити загальні витрати на земельні роботи на 27 %, незважаючи на збільшення ширини смуги. Наукова новизна. Запропоновано методичні підходи до визначення обсягів робіт і вартості улаштування земляного полотна за умови мінімізації ширини смуги відведення під час проєктування автодороги. Вартість земляного полотна представлено двома складовими – вартістю розробки й транспортування ґрунту і вартістю зайняття угідь. Практична значимість. Результати, отри-мані в ході виконання дослідної роботи, свідчать, що завдання з визначення обсягів робіт і вартості улаштування земляного полотна за умови мінімізації ширини смуги відведення земель під час будівництва автомобільної дороги, вирішено. Надані рекомендації сприятимуть ефективності проєктних рішень, визначатимуть якість проєкту автомобільної дороги в цілому і доцільність його реалізації зокрема.
ENG: Purpose. The main purpose of this work is to solve the problem of designing a longitudinal profile, provided that the volume of earthworks is rationally distributed and the width of the right-of-way is reduced when designing a road on the ground in conjunction with the landscape. Methodology. The study was conducted in accordance with the requirements of SBS B.2.3–4:2015 regarding the need to comply with the principles of landscape design and the use of rational combinations of plan elements and longitudinal profile to ensure the smoothness of the road, as well as its relationship with the environment to reduce destruction and preserve the existing landscape in each case. Findings. The paper considers two options for drawing the design line relative to the ground line: in the first option, the design line is drawn based on the condition of approximate equality of the volumes of excavations and embank-ments, in the second – on the condition of designing the longitudinal profile with the maximum permissible slopes to reduce the value of the working elevations. The research confirms that designing the longitudinal profile with maximum slopes leads to a decrease in the working elevations of embankments and excavations. This, in turn, leads to a reduction in the width of the road right-of-way. In the case of a balanced distribution of embankment and exca-vation volumes, the width of the right-of-way increased by 1.6 times. However, the use of soil from the excavations for embankment filling (the so-called longitudinal dumping) reduced the total cost of earthworks by 27%, despite the increase in the width of the right-of-way. Originality. Methodological approaches to determining the scope of work and cost of subgrade construction are proposed, provided that the width of the right-of-way is minimized dur-ing the design of the road. The cost of the subgrade is represented by two components – the cost of soil development and transportation and the cost of land occupation. Practical value. The results obtained in the course of the re-search work indicate that the task of determining the scope of work and cost of the subgrade construction, while minimizing the width of the right-of-way during the construction of the road, has been solved. The provided rec-ommendations will contribute to the effectiveness of design solutions, determine the quality of the road project in general and the feasibility of its implementation in particular.
М. Курган: ORCID 0000-0002-8182-7709, О. Лужицький: ORCID 0000-0001-6519-7447; М. Гусак: ORCID 0000-0001-8187-7792; Н. Хмелевська: ORCID 0000-0002-2360-8671
автомобільна дорога, ландшафтне проєктування, поздовжній профіль, насип, виїмка, земляне полотно, смуга відведення, об’єми земляного полотна, вартість угідь, landscape design, longitudinal profile, embankment, excavation, subgrade, right-of-way, subgrade volumes, cost of land, КТІ
Курган М. Б., Гусак М. А., Лужицький О. Ф., Хмелевська Н. П. Мінімізація смуги відведення земель під час ландшафтного проєктування автомобільної дороги. Наука та прогрес транспорту. 2023. № 2 (102). С. 17–28.