Український державний університет науки і технологій, Дніпро; ЮРСЕРВІС
UKR: Мета. Дослідження часових рядів на наявність тенденції з метою передбачення перспективи розвитку показника і прийняття обгрунтованих рішень. Методика. При аналізі часового ряду було використано статистичні методи, метод Фостера-Стьюарта, порівняння середніх рівнів ряду, критерій серій. Результати. Проаналізовано часовий ряд обсягу виробленої продукції. Проведено розрахунки на основі методів Фостера-Стьюарта, порівняння середніх рівнів ряду, критерій серій. При використанні методу середніх рівнів ряду перевірено допоміжну і основну гіпотезу на основі критерія Стьюдента і Фішера відповідно. При використанні методу Форстера-Стьюарта здійснено перевірку на підставі обчислення t-відношення відповідно для середньої та для дисперсії. За методом «критерій серій» перевірено гіпотезу про відсутність тренду; визначено медіану, величину найдовшої серії і кількість серій. Після чого перевірено виконання нерівностей За трьома методами зроблено висновок про наявність тенденції. Наукова новизна. Авторами виконано дослідження часового ряду одного з показників бізнес-процесу – обсягу виробленої продукції – саме в умовах металургійного підприємства. Практична значимість. Виявлення тенденції при дослідженні показника обсягу виробництва продукції дає підстави для подальшого обґрунтування вибору моделі прогнозування. Дослідження показників бізнес-процесів у динаміці дозволить управлінцям не лише передбачати перспективу розвитку показника, а й корегувати шляхи та терміни виконання певних програм.
ENG: Purpose. Study of time series for the presence of a trend in order to predict the future development of the indicator and make informed decisions. Method. In the analysis of the time series, statistical methods were used, the Foster-Stewart method, the comparison of the average levels of the series, the criterion of series. Methodology. In the analysis of the time series, statistical methods were used, the Foster-Stewart method, the comparison of the average levels of the series, the criterion of series. Findings. The time series of the volume of produced products was analyzed. Calculations based on Foster-Stewart methods, comparison of average levels of the series, series criterion were carried out. When using the method of average levels of the series, the auxiliary and main hypothesis were tested based on the Student's and Fisher's test, respectively. When using the Forster-Stewart method, the test was carried out based on the calculation of the t-ratio, respectively, for the mean and for the variance. Using the "criterion of series" method, the hypothesis about the absence of a trend was tested; the median, the value of the longest series and the number of series are determined. After that, the fulfillment of inequalities was checked. By three methods, a conclusion was made about the presence of a trend Originality. The authors conducted a study of the time series of one of the indicators of the business process - the volume of produced products - precisely in the conditions of a metallurgical enterprise. Practical value. The identification of a trend in the study of the indicator of the volume of production provides grounds for further justification of the choice of the forecasting model. The study of indicators of business processes in dynamics will allow managers not only to predict the perspective of the indicator's development, but also to adjust the ways and terms of execution of certain programs.
Л. Савчук: ORCID 0000-0003-2603-7218; К. Удачина: ORCID 0000-0002-0043-6010
бізнес-процес, часовий ряд, динаміка, тенденція, тренд, стаціонарність, вибірка, дисперсія, критерій Стьюдента, критерій Фішера, business process, time series, dynamics, tendency, trend, stationarity, sample, variance, Student's test, Fisher's test, КЕкІ
Савчук Л. М., Удачина К. О., Особливості аналітичних досліджень часових рядів показників бізнес-процесів підприємства. Управління проєктами. Перспективи розвитку проєктного та нейроменеджменту, інформаційних технологій управління, технологій створення та використання об’єктів права інтелектуальної власності, трансфер технологій : зб. наук. праць за матеріалами V Міжнар. наук.-практ. інтернет-конф. (Київ-Дніпро, 23–24 березня, 2023 р.). Дніпро : Юрсервіс, 2023. C. 250–255. URL: https://nmetau.edu.ua/file/zbirnik__materialiv__konf_udunt_2023.pdf (дата звернення: 11.07.2023).