Vaccination Infodemic Among Сitizens of Magallanes, Cavite, Philippines. Part I (presentation)

Дніпровський національний університет залізничного транспорту ім. акад. В. Лазаряна, Дніпро
EN: The pandemic saw a rise in the spread of information disorders. The proliferation of fake news and information affect our lives as it disrupts our relationship with family members and friends. Trust with each other is being questioned as different people believe in contrasting opinions from what they hear, read, or see in traditional media and social media. As the status of inoculation in the Philippines is slowly moving due to many factors, the citizens who want protection took time to get vaccinated. This survey research intends to understand how people from a fourth class municipality of Cavite made their decision to be vaccinated in spite of misinformation circulating from their close knitted physical interactions within family, friends, and neighbors up to the powerful influence of the traditional media and social media. Librarians have an emerging role to play. Librarians can be partners of a local government unit to promote the citizens well-being. Librarians provide sources of health information vital for an individual to help them arrive at an informed decision. The librarians can showcase the advantages and benefits of being vaccinated as evidenced by scientific publications and as endorsed by the World Health Organization.
UK: Пандемія стала причиною зростання поширення дезінформації. Поширення фейкових новин та інформації впливає на наше життя, оскільки порушує наші стосунки з членами сім’ї та друзями. Довіра один до одного піддається сумніву, оскільки різні люди вірять у різну інформацію, яку вони чують, читають або бачать у традиційних медіа та соціальних мережах. Оскільки статус щеплення на Філіппінах змінюється повільно через багато факторів, громадянам, які хочуть захисту, знадобився час на вакцинацію. Це дослідження має на меті дізнатися, як люди з міського муніципалітету четвертого класу провінціїї Кавіте прийняли рішення про вакцинацію, незважаючи на дезінформацію, що поширюється починаючи від їх кола спілкування (родина, друзі та сусіди) і закінчуючи потужним впливом традиційних медіа та соціальних мереж. Бібліотекарі відіграють нову роль. Бібліотекарі можуть бути партнерами підрозділу місцевого самоврядування для покращення хдоров’я громадян. Вони можуть надати джерела інформації про здоров’я, необхідної для людини, щоб допомогти їй прийняти обґрунтоване рішення. Бібліотекарі можуть продемонструвати переваги вакцинації, про що свідчать наукові публікації та інформація, схвалена Всесвітньою організацією охорони здоров’я.
RU: Пандемия привела к увеличению распространения дезинформации. Распространение фейковых новостей и информации влияет на нашу жизнь, поскольку разрушает наши отношения с членами семьи и друзьями. Доверие друг к другу ставится под сомнение, поскольку люди верят в разную информацию, которую они слышат, читают или видят в традиционных СМИ и социальных сетях. Поскольку статус вакцинации на Филиппинах медленно меняется из-за многих факторов, гражданам, которые хотят защиты, потребовалось время, чтобы пройти вакцинацию. Это исследование имеет целью узнать, как люди с городского муниципалитета четвертого класса провинциии Кавите приняли решение о вакцинации, несмотря на дезинформацию, которая распространяется начиная от их круга общения (семья, друзья и соседи) и заканчивая мощным влиянием традиционных медиа и социальных сетей. Библиотекари должны играть новую роль. Библиотекари могут быть партнерами органа местного самоуправления в целях улучшения здоровья граждан. Они могут предоставить источники информации о здоровье, необходимые для человека, чтобы помочь ему прийти к обоснованному решению. Библиотекари могут продемонстрировать преимущества вакцинации, что подтверждается научными публикациями и информацией, одобренной Всемирной организацией здравоохранения.
J. M. Yap: ORCID 0000-0002-7852-1047
infodemic, misinformation, vaccination, COVID-19, інфодемія, дезінформація, щеплення, инфодемия, дезинформация, вакцинация
Yap Joseph, Tafalla Daryl. Vaccination Infodemic Among Сitizens of Magallanes, Cavite, Philippines : [presentаtion]. University Library at a New Stage of Social Communications Development (Part I) : тези доп. VI Міжнар. конф., (м. Дніпро, 7–8 жовт. 2021 р.). Дніпро, 2021. URL: http://conflib.diit.edu.ua/Conf_univ_Library_2021/paper/view/24809/13760.