Український державний університет науки і технологій, Дніпро, Україна
UKR: У дисертації наведені теоретичні та технологічні узагальнення в рамках вирішення науково-технічної проблеми створення екологічно безпечних ливарних форм та стрижнів з піщано-рідкоскляної суміші, що структуровані за ПМЗ-процесом, для виливків загальномашинобудівного призначення, шляхом визначення закономірностей формування властивостей і кінетики структурування суміші, оптимізації її складу та реалізації результатів досліджень у виробництві, що зумовлює підвищення екологічної безпеки та санітарно-гігієнічних умов виробництва, скорочення циклу та енергоємності процесу виготовлення виливків, підвищення їх якості та, відповідно, зниження їх собівартості. Встановлено, що робота, яка спрямована на розробку наукових і технологічних основ структурування в паро-мікрохвильовому середовищі піщано-рідкоскляних сумішей з метою встановлення механізму, кінетики та закономірностей структурування в паро-мікрохвильовому середовищі сипучого кварцового піску, плакованого рідким склом, і результату його застосування на властивості ливарних форм та стрижнів, якість дрібних виливків загальномашинобудівного призначення, є актуальною. У дисертації використані стандартні методи, методики і апаратура, загальноприйняті і оригінальні методики, що дозволили встановити об’єктивний взаємозв’язок між параметрами досліджуваних процесів. Теоретичні та експериментальні дослідження ґрунтуються на фундаментальних положеннях фізики, теплофізики, тепломасопереносу, механіки руйнування матеріалів. Експериментальні дані обробляли методами математичної статистики, візуально-вимірювального контролю, зіставлення та аналізу. Результати роботи пройшли позитивне промислове випробування на ПП «БУД-МАШ» (м. Житомир), впроваджені в ливарних цехах ТОВ «ПК «Перспектива» (м. Дніпро), ПрАТ «Одеський машинобудівний завод» (м. Одеса) та в учбовий процес Національної металургійної академії України (м. Дніпро).
ENG: Dissertation presents theoretical and technological generalizations in solving the scientific and technical problem of environmentally friendly molds and rods from sand-sodium-silicate mixture, structured by SMS-process, creating for castings of general engineering purposes, by properties formation regularities and kinetics of mixture structuring determining, its composition optimization and research results realization in production, which leads to environmental safety and production sanitary conditions increasing, cycle and energy consumption of casting process reducing, their quality improving and, accordingly, their cost lowering. It has been established that the work aimed at scientific and technological bases developing of sand-sodium-silicate mixtures structuring in steam-microwave environment in order to establish mechanism, kinetics and regularities of structuring in steam-microwave medium of loose quartz sand clad with sodium silicate solute, and result of this application on casting molds and rods properties, small castings for general machine-building purposes quality, is relevant. Standard methods, techniques and equipment, generally accepted and original methods have been used in dissertation, which made it possible to establish an objective relationship between parameters of investigated processes. Theoretical and experimental studies have been based on fundamental principles of physics, thermos-physics, heat and mass transfer, mechanics of materials destruction. Experimental data have been processed by mathematical statistics methods, visual measurement control, comparison and analysis. Results of this work passed positive industrial test at PЕ "BUD-MASH" (Zhytomyr), were implemented in foundries of LLC "PС"Perspektiva" (Dnipro), PJSC "Odesa Machine-Building Plant" (Odesa) and in educational process of National Metallurgical Academy of Ukraine.
Л. Солоненко: ORCID 0000-0003-2029-8044
Захист – 19 квітня 2023р., Український державний університет науки і технологій, м. Дніпро
рідке скло, силікат натрію, кварцовий пісок, суміш, структурування, ПМЗ-процес, форма, стрижень, кінетика, мікрохвильове випромінювання, властивості, виливок, sodium silicate solute, sodium silicate, quartz sand, mixture, structuring, SMS-process, mold, rod, kinetics, microwave radiation, properties, casting, КЛВ
Солоненко Л. І. Теоретичні та технологічні основи паро-мікрохвильового структурування піщано-рідкоскляних сумішей для виготовлення виливків : дис. … д-ра техн. наук : 05.16.04. Дніпро, 2023. 450 с.