Simulator for Training Mining Locomotive Drivers

University of Zagreb, Faculty of Mining, Geology and Petroleum Engineering
ENG: Training of mining locomotive drivers using simulators will increase the efficiency and intensity of training. Due to this, a decrease in financial and time expenditures for training a driver, an increase in the safety and productivity of his labour will be achieved. The number of errors in the work and damage to equipment, which are sometimes caused by the driver's inexperience will be reduced. The mining train driver's simulator is manufactured as an autonomous training tool with the trainee immersion in a virtual environment that is as close as possible to a real working environment and is a training complex consisting of hardware and software. The software simulates the operation of all locomotive systems, mining sidings infrastructure and an interactive 3D panorama of the environment. In the driver's cabin of a mining locomotive, a real working environment is reproduced, control, alarm and indication elements of the locomotive, as well as other equipment of a real cabin necessary for performing all technological operations are located. Training complexes will never replace real experience in the workplace, but they can quickly increase the qualifications of trainees, develop in them the skills of acting in non-standard and emergency situations, which is extremely difficult in real work conditions.
UKR: Навчання машиністів шахтних локомотивів з використанням тренажерів дозволить підвищити ефективність та інтенсивність навчання. За рахунок цього буде досягнуто зменшення фінансових витрат та витрат часу на підготовку машиніста, підвищення безпеки та продуктивності його праці, зменшення кількості помилок у роботі та пошкоджень обладнання, причинами яких іноді є недосвідченість машиніста. Тренажер машиніста виготовляється як автономний засіб навчання із зануренням учня у віртуальне середовище, максимально наближене до реальної робочої обстановки і є навчальним комплексом, що складається з апаратної та програмної частини. Програмне забезпечення моделює роботу всіх систем локомотива, інфраструктури під'їзних шляхів шахт та інтерактивної 3D панорами довкілля. У кабіні машиніста шахтного локомотива відтворюється реальна робоча обстановка, розміщені органи управління, сигналізації та індикації локомотива, а також інше обладнання, що є у реальній кабіні та необхідне виконання всіх технологічних операцій.
RUS: Обучение машинистов шахтных локомотивов с использованием тренажеров позволит повысить эффективность и интенсивность обучения. За счет этого будет достигнуто уменьшение финансовых и временных затрат на подготовку машиниста, повышение безопасности и производительности его труда, уменьшение количества ошибок в работе и повреждений оборудования, причинами которых иногда является неопытность машиниста. Тренажер машиниста изготавливается как автономное средство обучения с погружением обучаемого в виртуальную среду, максимально приближенную к реальной рабочей обстановке и представляет собой обучающий комплекс, состоящий из аппаратной и программной части. Программное обеспечение моделирует работу всех систем локомотива, инфраструктуры подъездных путей шахт и интерактивной 3D панорамы окружающей среды. В кабине машиниста шахтного локомотива воспроизводится реальная рабочая обстановка, размещены органы управления, сигнализации и индикации локомотива, а также другое оборудования, присутствующее в реальной кабине и необходимое для выполнения всех технологических операций.
А. Аkulov: ORCID 0000-0002-6123-5431 К. Zhelieznov: ORCID 0000-0003-3648-1769, О. Zabolotnyi: ORCID 0000-0003-1651-7082, E. Chabaniuk: ORCID 0000-0001-5695-5955, А. Shvets: ORCID 0000-0002-8469-3902
simulator, mining locomotive, training of locomotive drivers, advanced training, тренажер, шахтний локомотив, навчання машиністів локомотивів, підвищення кваліфікації, шахтный локомотив, обучение машинистов локомотивов, повышение квалификации, КТБМ
Аkulov A., Zhelieznov K., Zabolotnyi О., Chabaniuk E., Shvets A. Simulator for Training Mining Locomotive Drivers. Rudarsko-geološko-Naftni Zbornik. 2022. Vol. 37, № (4). P. 27–35. DOI: 10.17794/rgn.2022.4.3.