UKR: Дисертація присвячена вивченню та вирішенню питання ділянок з перехідним показником жорсткості на підходах до мостів аналітичним та експериментальним шляхом за допомогою використання чисельного аналізу, експериментального лоткового дослідження відцентровим методом та натурних випробувань. Наукова новизна отриманих результатів полягає у наступному: отримано нові закономірності напружено-деформованого стану перехідної ділянки у вигляді осідання, напруження та жорсткості, на основі яких можуть бути розроблені методи їх підсилення; вперше в Україні побудовано експериментальну модель перехідної ділянки для відцентрового моделювання, яка дозволяє отримати наслідки довготривалого впливу навантаження зі збереженням фізичних процесів, що відбуваються в насипу; удосконалено математичну модель перехідної ділянки, яка включає стоян мосту, насип за стояном, та (за необхідності) підсилення і дозволяє отримувати точні осідання та напруження в будь-якій точці перехідної ділянки; розроблено три нові методи підсилення перехідних ділянок на підходах до мостів, кожен з яких може бути використаний залежно від вихідних умов. Практичне значення отриманих результатів. Наукові результати, отримані в дисертаційній роботі можуть бути використані для моделювання перехідних ділянок та більш глибокого вивчення їх роботи. Побудовані математичні та експериментальні моделі можуть використовуватися для дослідження та розробки підсилення ґрунтових масивів, в тому числі перехідних ділянок. Розроблені методи підсилення можуть бути використані для збільшення жорсткості нових або вже існуючих перехідних ділянок залізничних чи автодорожніх мостів.
ENG: The dissertation is devoted to the study and solution of the problem of sections with transitional stiffness on approaches to bridges analytically and experimentally through the use of numerical analysis, experimental tray research by centrifugal method and field tests. The scientific novelty of the obtained results is as follows: • new regularities of the stress-strain state of the transition section in the form of subsidence, stress and stiffness are obtained, on the basis of which methods of their reinforcement can be developed; • for the first time in Ukraine, an experimental model of the transition section for centrifugal modeling was built, which allows to obtain the consequences of pre-long-term exposure to load while preserving the physical processes occurring in the embankment; • the mathematical model of the transition section has been improved, which includes the bridge abutment, the embankment behind the abutment, and (if necessary) reinforcement and allows to obtain accurate subsidence and stresses at any point of the transition section; • three new methods of reinforcement of the transition sections on the approaches to the bridges have been developed, each of which can be used depending on the initial conditions. The practical significance of the results. The scientific results obtained in the dissertation can be used to model the transition areas and a deeper study of their nature. The constructed mathematical and experimental models can be used for research and development of soil reinforcement, including transition areas. The developed reinforcement methods can be used to increase the stiffness of new or existing transition sections of railway or road bridges.
С. Бобошко: ORCID 0000-0002-7612-0696
Захист – 03 березня 2021 р., Дніпровський національний університет залізничного транспорту імені академіка В. Лазаряна
перехідна жорсткість, передмостова яма, чисельне моделювання, відцентрове моделювання, натурні випробування, підходи до мосту, габіони, ґрунтоцемент, transition stiffness, bump at the end of the bridge, numerical modeling, centrifugal modeling, field tests, approaches of the bridge, gabions, soil cement, КТІ
Бобошко С. Г. Напружено-деформований стан ділянок з перехідною жорсткістю на підходах до мостів : дис. ... д-ра філософії : спец. 192. Дніпро, 2020. 145 с.